ASSIST – Alvik Baskets Mentorprogram

Vi är otroligt glada att vi under denna säsong kommer starta upp ASSIST – Alvik Baskets Mentorprogram. ASSISTS uppdrag är att vara ett stöd till Alvik Baskets tränare & spelare, mentorer kommer dyka upp på träning och hjälpa till från sidan eller hålla i en övning/träning – det som passar ert lag och seniorspelaren bäst. Mentorerna kommer också komma ut på lagens matcher under säsongen. ASSIST består alltså av mentorer som ska vara bollplank samt förebilder för våra lag, allt för att hjälpa oss stärka klubbens värdegrund och gemenskap. Vi vill även att Alviks barn- & ungdomslag kommer ut till mentorerna i form av Dam- och Herrlagsmatcher, allt för att visa att vi alla stödjer varandra, vi kallar det Alviks Växthus.


Tillsammans kan vi skapa grymma förutsättningar och fantastiska vägar för våra spelare.

GO ALVIK!

 

Rulla till toppen